Sunday, February 3, 2013

FOOD FOR THE WEEK

Sundays are when I go to the grocery store and do all my cooking to ensure myself that I am prepared for success. A lot of people say that shopping "healthy" is too expensive so I saved my receipt to map out what my meal plan costs me in a week.

BREAKFAST
Eggwhites $3.98 (1 lasts all week)
Malt O Meal $3.98 (1 lasts all month)
Organic Blueberries $2.98x2

SNACK 1
Natural Chicken Breast $9.14 ( 1 package last all week)
Romaine $1.98x2
Cucumber $.68x2

LUNCH 
Tilapia $6.48x2
Wild Rice $2.59 (1 lasts all week)
Asparagus $2.10x2

SNACK 2 
Myofusion $28 (1 lasts all month)
Cream O Rice $2.49 (1 lasts all month)

DINNER
Xtra Lean Ground Turkey $5.98x2
Green Beans $2.99 (1 lasts all week)

SNACK 3
Myofusion ^
Strawberries $1.98 (1 lasts all week)

Cost of meal plan per week at beginning of month: $95.55
Cost of meal plan pet week: $61.08

That is ridiculous! So Cheap! And I have one cheat meal a week! 

NO EXCUSES! 10 WEEKS!
💜 L

No comments:

Post a Comment